Vi som arbetar på biblioteket Vi som arbetar på biblioteket
Susanne Gunnarsson

Alexandra Wern

Andreas Tandersten (föräldraledig)
  • Andreas Tandersten (föräldraledig)
  • IT-bibliotekarie. Biblioteksdatasystem mfl system. Fakturafrågor. Felanmälan, support och incidenthantering.
  • 08-578 271 66
  • andreas.tandersten@tyreso.se

Anita Lindqvist

Astrid Wiezell

Hanna Olsson
  • Hanna Olsson
  • Biblioteksassistent. Schemaläggning. Barn och ungdomsverksamhet.
  • 08-578 294 08
  • hanna.olsson@tyreso.se

Håkan Larsson
  • Håkan Larsson
  • Biblioteksassistent. Sändningar, reservationer, plocklistor, tidskrifter, katalogarbete/ankomstregistrering, gallring.
  • 08-578 295 91
  • hakan.larsson@tyreso.se

Josefina Jia
  • Josefina Jia
  • Biblioteksassistent. Inköp, kassa och redovisning. Pratar kinesiska.
  • 08-578 271 62
  • josefina.jia@tyreso.se

Martina Dahlbäck
  • Martina Dahlbäck
  • Bibliotekarie. Barn- och ungdomsverksamhet. Försäljning av Kulturböcker. Bokcirkelkassar.
  • 08-578 294 10
  • martina.dahlback@tyreso.se

Mikaela Svärd

Petra Rolfsdotter Ericsson
  • Petra Rolfsdotter Ericsson
  • Bibliotekarie. Katalogansvar och mediainköp. Inköpsförslag, mångspråk och lokalsamling.
  • 08-578 275 51
  • petra.rolfsdotter@tyreso.se

Sofia Dixon
  • Sofia Dixon
  • Bibliotekarie. Platsansvarig på Trollbäckens bibliotek. Barnverksamhet. Beställer barn och ungdomsböcker.
  • 08-578 294 05
  • sofia.dixon@tyreso.se

Sofia Lundmark
  • Sofia Lundmark
  • IT-bibliotekarie. Platsansvarig Biblioteket i Tyresö centrum. Systemansvar. Digital hjälp. Felanmälan, support och incidenthantering.
  • 08-578 271 69
  • sofia.lundmark@tyreso.se

Sofie Strandberg

Thomas Hansson
  • Thomas Hansson
  • Bibliotekarie. Platsansvarig på biblioteket i Strand. Barn och vuxenverksamhet.
  • 08-578 294 17
  • thomas.hansson@tyreso.se

Tite Olsson
  • Tite Olsson
  • Biblioteksassistent. Katalogarbete/ankomstregistrering. Fakturafrågor. Personaladministration.
  • 08-578 294 04
  • tite.olsson@tyreso.se

Ursula Rundin

Yaşam Almström

Språk Språk
Biblioteket i Tyresö centrum

Biblioteket i Tyresö centrum

Sommaröppettider biblioteket Tyresö C

Måndag: 09:00* - 19:00
Tisdag: 09:00* - 19:00
Onsdag: 09:00* - 19:00
Torsdag: 09:00* - 19:00
Fredag: 09:00* - 16:00

*självbetjäning vardagar 9-10

Mer om avvikande öppettider


Biblioteket i Trollbäcken

Biblioteket i Trollbäcken

Sommaröppettider Trollbäckens bibliotek

Torsdag: 10:00 - 17:00

Mer om avvikande öppettider


Biblioteket i Strand

Biblioteket i Strand

Sommaröppettider biblioteket Strand

Tisdag: 10:00 - 17:00

Mer om avvikande öppettider